Jak zabezpieczyć grób na zimę?

Zanim przyjdzie zima powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu nagrobka przed nastaniem niskich temperatur i śniegu. Kiedy przyjdzie okres zimowy nigdy nie wiadomo, dlatego warto o tym pomyśleć odrobinę wcześniej. Najlepiej w ciągu miesiąca od Wszystkich Świętych podjąć działanie i odwiedzić grób. Oczywiście możemy zrobić to później, np. po Bożym Narodzeniu, jednak nie mamy pewności, że już wtedy nagrobek nie będzie przysypany śniegiem.

Działania które powinniśmy podjąć aby zabezpieczyć grób przed zimą:

  • usunąć wszelkie zbędne znicze i zwiędnięte kwiaty, aby niepotrzebnie nie zajmowały miejsca na nagrobku;
  • jest to okres późnej jesieni więc na grobach są jeszcze liście, które trzeba posprzątać;
  • należy zabezpieczyć przed mrozem wszelkiego rodzaju wazony i misy (zobacz jak?);
  • jeżeli w nagrobku są jakieś ubytki należy je uzupełnić, gdyż mocny mróz może powiększyć uszkodzenia grobu;
  • w przypadku gdy na grobie są posadzone rośliny można je ochronić za pomocą stroiszu iglastego (obciętych gałązek z różnych iglaków).

Brak takiego zabezpieczenia może spowodować wile szkód w nagrobku, lecz nie musi. Zamarznięta woda powiększa swoją objętość i może zniszczyć wszelkiego rodzaju wazony i misy.

My zachęcamy do skorzystania z naszych usług: sprzątanie grobu i opieka nad grobami, gdzie przygotowaliśmy wiele różnych możliwości dbania o grób. W okresie zimowym warto zastanowić się nad odśnieżaniem grobu, szczególnie wtedy gdy wypada ważna rocznica.

 

2 komentarze do “Jak zabezpieczyć grób na zimę?”

  1. Ciekawie napisane i może się przydać. Będę częściej zaglądał na bloga, bo każdy z nas chodzi na grób, mniej lub więcej.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz