Jakie kwiaty posadzić na grobie?

 

Jeżeli posiadamy nagrobek z dostępem do ziemi (tzw. nagrobek otwarty) to chcemy aby wyglądał on zawsze pięknie i kwitnąco.

Dlatego powinniśmy się zastanowić nad posadzeniem kwiatów, które powinny wytrzymać cały okres wiosenno-letnio-jesienny. Należy także pamiętać o tym, że musimy wybrać kwiaty, które nie wymagają codziennego podlewania, czyli takie które poradzą sobie bez naszych codziennych wizyt. 

Czytaj dalejJakie kwiaty posadzić na grobie?

Wiązanki na Wielkanoc – jakie wybrać?

Wiązanka wielkanocna 5Ważnym elementem na Wielkanoc jest na grobie postawienie wiązanki kwiatowej złożonej z prawdziwych lub sztucznych kwiatów. Jeżeli mamy grób z dostępem do ziemi powinniśmy go obsadzić kwiatami.

Jak już wspomnieliśmy we wcześniejszym wpisie dotyczącym sprzątania grobu na Wielkanoc, aby grób dobrze wyglądał trzeba się o niego troszczyć najlepiej cały rok. Jeżeli nie mamy na to czasu to zwykle pierwszy raz przypominamy sobie o nagrobku tuż przed świętami Wielkiejnocy. 

Czytaj dalejWiązanki na Wielkanoc – jakie wybrać?

Jak zabezpieczyć wazon na cmentarzu przed mrozem?

Zabezpieczenie znicza przed mrozemPrzed przyjściem zimy powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu nagrobka, a w szczególności wazonu lub misy. Kiedy przyjdzie okres zimowy nigdy nie wiadomo, dlatego warto o tym pomyśleć odrobinę wcześniej.

Najlepiej w okresie miesiąca od Wszystkich Świętych podjąć działanie i odwiedzić grób i zabezpieczyć wazon. Oczywiście możemy zrobić to później, np. po Bożym Narodzeniu, jednak nie mamy pewności, że już wtedy nagrobek nie będzie przysypany śniegiem.

Czytaj dalejJak zabezpieczyć wazon na cmentarzu przed mrozem?

Posprzątany grób na Wszystkich Świętych

Sprzątanie grobówSprzątanie grobu na Wszystkich Świętych należy do jednej z dwóch najważniejszych czynności jakie wykonujemy na grobie w ciągu roku – obok sprzątania grobów na Wielkanoc.

Jak piszemy za każdym razem, aby grób dobrze wyglądał trzeba się o niego troszczyć najlepiej cały rok. Jeżeli nie mamy na to czasu to zwykle przypominamy sobie o nagrobku tuż przed Wszystkimi Świętymi.

Czytaj dalejPosprzątany grób na Wszystkich Świętych

Wielkanoc – jak przygotować grób

Wiosna na grobieSprzątanie grobu na Wielkanoc należy do jednej z dwóch najważniejszych czynności jakie wykonujemy na grobie w ciągu roku – obok sprzątania grobów na Wszystkich Świętych.

Jak wspomnieliśmy we wcześniejszym wpisie dotyczącym sprzątania grobu na wiosnę, aby grób dobrze wyglądał trzeba się o niego troszczyć najlepiej cały rok. Jeżeli nie mamy na to czasu to zwykle pierwszy raz przypominamy sobie o nagrobku tuż przed świętami Wielkiejnocy.

Czytaj dalejWielkanoc – jak przygotować grób

Sprzątanie grobu na wiosnę – co zrobić?

Wiosna na grobieNastała wiosna – za oknami coraz cieplejsze temperatury, o śniegach dawno już zapomnieliśmy, trawa zaczyna się robić coraz bardziej zielona – czas pomyśleć o wiosennym sprzątaniu grobu.

Po zimie grób mimo usilnych starań, w trakcie tej pory roku, może nie wyglądać zbyt ładnie, dlatego tym bardziej jeszcze przed sprzątaniem grobu na Wielkanoc powinniśmy odwiedzić miejsce spoczynku naszych najbliższych. Wiadomo im szybciej to zrobimy tym lepiej, jednak najpóźniej powinniśmy to zrobić około miesiąc przed świętami Wielkiejnocy.

Czytaj dalejSprzątanie grobu na wiosnę – co zrobić?

Jak zabezpieczyć grób na zimę?

Zanim przyjdzie zima powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu nagrobka przed nastaniem niskich temperatur i śniegu. Kiedy przyjdzie okres zimowy nigdy nie wiadomo, dlatego warto o tym pomyśleć odrobinę wcześniej. Najlepiej w ciągu miesiąca od Wszystkich Świętych podjąć działanie i odwiedzić grób. Oczywiście możemy zrobić to później, np. po Bożym Narodzeniu, jednak nie mamy pewności, że już wtedy nagrobek nie będzie przysypany śniegiem.

Działania które powinniśmy podjąć aby zabezpieczyć grób przed zimą:

Czytaj dalejJak zabezpieczyć grób na zimę?

Jak odchwaścić teren wokół grobu?

 Groby mają to do siebie, że znajdują się zwykle w miejscach gdzie łatwo o rozrost chwastów i innych niepożądanych roślin. Jeżeli nie odwiedzamy naszego grobu bardzo często i nie dbamy o to by usuwać niepotrzebne rośliny, teren wokół niego może wyglądać, delikatnie mówiąc, niezbyt ładnie. Rosnące chwasty, wysoka trawa, mlecze i wiele innych potrafią nawet przysłonić nagrobek.

Niezbędnym w związku z tym jest regularne zajmowanie się grobem tak aby pozbyć się tego czego nie chcemy widzieć przy grobie, którym się zajmujemy.

Zobacz jakie są sposoby na odchwaszczanie ternu wokół nagrobka:

Czytaj dalejJak odchwaścić teren wokół grobu?